KRAKÓW - KONKURS - KRYTA PŁYWALNIA UJ

Lokalizacja: Kraków

 

Projekt: 2009
Współpraca z firmą PERBO- PROJEKT

 

Obiekt: Zespół sportowo-dydaktyczny krytej pływalni z basenem długości 50 m oraz hali do gier zespołowych w ramach kampusu 600-lecia odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Inwestor: Uniwersytet Jagielloński

Profil: zamówienia publiczne

 

Dane charakterystyczne:
 - Powierzchnia działki: 45649 [m2]
 - Powierzchnia zabudowy: 9125 [m2]
 - Wymiary niecki 50x25x2,5 [m]
 - Wymiary boisk 36x45 [m]
 - Pojemność widowni:
    - basen 1821 miejsc
    - hala 2760 miejsc

 

Obiekt zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie kampusu 600-lecia odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kompleks stanowią dwa prostopadłościany mieszczące główne funkcje. Ułożone są w stosunku do siebie nie równolegle, lecz pod kątem 21° do osi podłużnej. Powstałą przestrzeń wypełnia dwukondygnacyjny hol wejściowy komunikujący basen i halę. Taka kompozycja brył pozwala na ich lepszą ekspozycję z przyległej komunikacji oraz podkreśla oś widokową na klasztor na Bielanach i Kopiec Kościuszki, z jednoczesnym nawiązaniem do osi kompozycji istniejących budynków Kampusu UJ.

Dość wymagające okazały się zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Miały bezpośredni wpływ na ostateczny kształt kompleksu. Pod halą widowisko-sportową, zdecydowano się zlokalizować miejsca postojowe dla samochodów osobowych. Aby uzyskać odpowiednie bilanse terenów zielonych w stosunku do reszty terenu, zdecydowano się wykształcić zieloną skarpę na tyłach obiektu. Na terenie poprowadzono jedynie wymaganą przez przepisy ppoż. komunikację oraz nieznaczną ilość miejsc postojowych umieszczonych przed wejściem na halę basenową.

Woda daje życie. Jej wpływ jest istotnym czynnikiem kształtującym nasze otoczenie - ziemię. Gleba pochłania H2O, czego wynikiem są plony - zieleń. Fakt ten jest na tyle ważny, że zdecydowano się przedstawić jego odzwierciedlenie na elewacji obiektu. Elementem wspólnym ilustrującym tę symbiozę są pasy pionowych przeszkleń projektowanych budynków. Wodę symbolizuje część basenowa z elewacją w postaci „spływających” ze świetlików dachowych przeszkleń. Ziemia prezentowana jest przez halę widowisko-sportową, gdzie „wyrastające” z terenu przeszklenia symbolizują plon. Docelowo elewacja hali zostanie porośnięta pnączami, naturalnie wtapiając się w otoczenie-otuliny Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych.