GLIWICE - KRYTA PŁYWALNIA ''OLIMPIJCZYK''

Lokalizacja: Gliwice
 
Obiekt: Kryta pływalnia na Kąpielisku Leśnym
 
Inwestor: Urząd Miasta Gliwice
 
Dane charakterystyczne:
 - Powierzchnia działki: 10570 m2
 - Powierzchnia zabudowy: 3932 m2
 - Wymiary niecki: 25 x 50 m
 - Pojemność widowni: ok. 740 miejsc
 
Projekt: 2006
Realizacja: 2009 (zrealizowany)
Fotografie dzięki uprzejmości firmy Intem.
 
Na lokalizację budynku krytej pływalni przeznaczono zachodnią część „starego dużego basenu”. Częściowo go zasypano oraz wydzielono murkami z piaskowca i fragmentami betonowych skarp starej niecki.
Pływalnia zamyka perspektywę widokową całego kompleksu kąpieliska Leśnego w Gliwicach w kierunku zachodnim. Usytuowana została w odległości 26 m od najbliższego ogrodzenia basenów i około 60 m od najbliższej granicy działki, dzięki temu uzyskano przyjemny oddech wokół obiektu.
 
Zasadniczym założeniem projektowym było wpisanie budynku w otoczenie w taki sposób, aby sprawiała wrażenie jednolitego kompleksu. Bryła zbudowana jest z elementów prostopadłościennych tworzących zharmonizowaną całość. Aby wzmocnić wrażenie iż bryła wtapia się w otoczenie, zdecydowano się na nieznaczne zagłębione jej w stosunku do terenu. Różnica poziomów zostaje pokonana poprzez schody terenowe, rampy i skarpy ziemne. Wokół zaprojektowano chodniki z drobnowymiarowych elementów betonowych, płyt betonowych i naturalnego piaskowca.
 
Bliskość zieleni oraz sposób skomunikowania obiektu z otoczeniem powodują, że w zasadzie widoczne są jedynie dwie elewacje pływalni - południowa pełniąca funkcję wejściowej oraz sąsiadująca z nią wschodnia stanowiąca odcięcie obiektu od reszty kompleksu basenowego. Druga z nich zrytmizowana i symetryczna, została wkomponowana w panoramę zieleni wysokiej. Dokonano tego dzięki dobraniu prawidłowych proporcji prostych, geometrycznych form, nie konkurujących z tymi, występującymi w środowisku naturalnym. Elewacja wejściowa posiada znaczny podcień, zapraszający do wnętrza.
 
Pływalnię nie bez powodu nazwano „Olimpijczykiem”. Podkreśla to sportowy charakter obiektu kształtowany konsekwentnie w procesie projektowym. Chromoniklowa niecka, długości pięćdziesięciu metrów, pozwala zarówno  na realizację zawodów sportowych jak i przeprowadzanie treningów pływackich. Oferta obiektu skierowana jest dzięki temu zarówno do profesjonalistów jak i amatorów chcących pracować nad swoją formą.